מה זה Augmented reality

פורסם ב: 12 ביולי 2024 by Tamir Perl

מה זה Augmented reality – אחת הטכנולוגיות הצומחות והחשובות כיום בעולם של התעשייה עתירת הידע היא טכנולוגיית Augmented reality.

בטכנולוגיה זו נעשה שימוש ביותר ויותר תחומים, וכל הזמן עוד חברת פיתוח אפליקציות ועוד סטארט אפ עושים שימוש בתוצרים המתאפשרים תודות ל- Augmented reality בתחומים המתקדמים ביותר.

כך בתוך לא הרבה שנים, הפכה טכנולוגיית Augmented reality לשימושית ביותר עבור מטרות מקצועיות, צבאיות ומטרות פנאי כאחד.

במאמר הבא הרחיב אודות טכנולוגיית Augmented reality – או בשמה העברי: מציאות רבודה.

נסביר מהי טכנולוגיה זו, מהן נקודות הדמיון לטכנולוגיות נוספות, מהן השימושים שניתן לעשות בטכנולוגיה זו וגם – כיצד מציאות רבודה קשורה להסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות?

מה זה Augmented reality

אז מה זה Augmented reality ?

ייתכן וכבר שמעתם את המושג תחת כל מיני שמות: השם הלועזי Augmented reality, הקיצור AR או השם העברי – מציאות רבודה. כל אלה מתארים את אותה הטכנולוגיה: מדובר בטכנולוגיית מחשוב המאפשרת שילוב של המציאות האמיתית כפי שהיא מצולמת יחד עם אלמנטים ווירטואליים וממוחשבים. לדוגמא, במשחק בסלולרי בו נעשה שימוש במציאות רבודה, המצלמה תצלם את הסביבה בעוד הטכנולוגיה תלביש עליה שכבות ווירטואליות שיכולות להכיל סוגים שונים של תוכן: מידע נוסף, עיצובים שונים ועוד.

בין מציאות רבודה למציאות מדומה

רבים נוטים להתבלבל בין שתי טכנולוגיות אלה שכן יש בהן מאפיינים דומים, ואף חברות המתמחות במציאות רבודה לעיתים מתמחות גם במציאות מדומה. עם זאת, יש הבדל ברור בין שתי הטכנולוגיות: בעוד מציאות רבודה מציגה את המציאות האמיתית או הסביבה ועליה מלבישה שכבות ווירטואליות, מציאות מדומה מציגה סביבה דמיונית וממוחשבת לחלוטין.

איחוד האמירויות הערביות – כוח עולה בעולם של מציאות רבודה

בשבועות האחרונים חתמה מדינת ישראל הסכם נורמליזציה וכינון יחסית עם אחת המדינות העשירות באזור – איחוד האמירויות הערביות. דובר בעבר ועוד ידובר בעתיד על ההשפעות הרחבות ליחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות בשלל היבטים ביטחוניים וכלכליים, כאשר השפעות אלה נוגעות גם לטכנולוגיית המציאות הרבודה.

בשנים האחרונות הפכה איחוד האמירויות לכוח מוביל בשימוש בטכנולוגיית מציאות רבודה.

באיחוד האמירויות ישנה תרבות הייטק חזקה, המתאפשרת תודות לשוק חופשי ותשתית טכנולוגית מתקדמת – ונסיבות אלה יצרו מצב בו האמירויות חזקה במיוחד בטכנולוגיות מתקדמות ביותר, בניהן מציאות רבודה.

אחד השימושים המרכזיים שעושה איחוד האמירויות בטכנולוגיית מציאות רבודה הם שימושים בענף הפרסום.

מומחים מעריכים כי הפרסומות העושות שימוש במציאות רבודה שוות כיום כ-1.4 מיליארד דולר, כאשר שוויין צפוי לעלות עד כ-8 מיליארד דולר תוך ארבע שנים.

כעת, כשחברות פיתוח ישראליות וחברות פיתוח מאיחוד האמירויות יכולות לשתף פעולה באופן רשמי, הצפי הוא שהטכנולוגיה הזו תלך ותשתכלל ויתגלו שימושים נוספים בה.

ממשחקי מחשב עד רפואה: ההשפעה של מציאות רבודה

כיום ניתן למצוא אפליקציות העושות שימוש במציאות רבודה בתחומים רבים ומגוונים. הטכנולוגיה מסייעת להצלת חיים בתחומים קריטיים כגון רפואה או שימושים צבאיים מחד, ומאידך מעשירה ומשפרת משחקי מחשב ותרבות פנאי. כך משפיעה מציאות רבודה על תחומים שונים:

רפואה: באמצעות טכנולוגיית מציאות רבודה, ניתן להציג עבור רופאים מנתחים נתונים שונים כגון דופק ולחץ דם. בנוסף, הטכנולוגיה מאפשרת הצגת הדמיות תוך כדי ניתוח במסך מחשב על גבי תמונות בזמן אמת של גוף המנותח.

תעופה צבאית: השימוש העיקרי שעושים צבאות בטכנולוגיית המציאות הרבודה הוא בתעופה צבאית. מציאות רבודה מאפשרת הצגת שכבות מידע רלוונטיות לטייס כגון גובה, כיוון ומהירות על גבי תצלומי אוויר או תמונות מהעולם בזמן אמת. בנוסף, נעשה שימוש בכוונות קסדה כאשר על המשקף מוקרן מידע רלוונטי.

ארכיטקטורה: מציאות רבודה משכללת הצגת סימולציות בעולם הארכיטקטורה, ומאפשרת סיורים במגרשי בנייה, תוך הקרנת המבנה המתוכנן בטרם בנייתו. בנוסף, מאפשרת הטכנולוגיה הקרנה של רהיטים וירטואליים בחדר לטובת עיצוב פנים.

ניווט: יישומים שונים של מציאות רבודה מאפשרים הצגה של "סימני דרך" על גבי המציאות האמיתית המסייעים בניווט. הטכנולוגיה מסייעת גם בניווט בנסיעה, ומאפשרת הצגת מפות, תצלומי אוויר ועוד על שמשת רכב.

תרגומים: מציאות רבודה מאפשרת תרגום מהיר לשפת המשתמש בזמן אמת של שלטי רחוב, כתבות בעיתון או במחשב ומודעות בחנויות. שימוש זה הפך לפופולארי במיוחד באפליקציות של תיירות.

משחקים: באופן משעשע מעט, בטכנולוגיות מתקדמות רבות בעולם ההייטק נעשה שימוש כמעט מיידי בתעשיית המשחקים. למשל, באמצעות מציאות רבודה משתמש יכול להסתכל דרך המצלמה בסמרטפון שלו, ועל גבי המציאות המצולמת יתווספו שכבות נוספות שיהוו חלק מהמשחק.

רשתות חברתיות: כבר שנים שרשתות חברתיות משלבות אלמנטים של מציאות רבודה. הרשת הגדולה שהתחילה את העניין היתה "סנפצ'אט", שהוסיפה פילטרים על גבי סרטונים מצולמים. במהרה רשתות נוספות כגון אינסטגרם ופייסבוק אימצו את העניין.

משקפי AR ועדשות מדע

באמצעות מציאות רבודה, ניתן להציג על גבי משקפיים מיוחדים נתונים שונים כגון שעה, נתוני GPS ועוד. בנוסף, כיום נמצאות בפיתוח על ידי צבא ארה"ב עדשות מגע המציגות הדמיות מציאות רבודה בעדשה עצמה. הפיתוחים העתידיים של מציאות רבודה צפויים להפוך אותה לטכנולוגיה מרכזית עוד יותר שתשחק תפקיד משמעותי בחיים של כולנו.

קראו גם: חווית משתמש

Tags: , , , , , , ,