מיתוג דיגיטלי

פורסם ב: 30 באוקטובר 2023 by Tamir Perl

מיתוג דיגיטלי הוא אינו דבר חדש. מותגים קיימים שנים רבות, ומושכים אליהם לקוחות שחוזרים שוב ושוב בשל הביטחון באיכות המוצר או השירות.

זה הרי ידוע שלקוחות מוכנים לשלם הרבה יותר כסף עבור מוצר שמיוצר על ידי חברה ידועה – בין אם מדובר במוצר אלקטרוני, מוצרי אופנה, אוכל ועוד.

עובדה זו מחדדת את חשיבות המיתוג – השם שהעסק יוצר לעצמו שווה לא פחות מהמוצרים שהוא משווק.

מה מייחד מיתוג דיגיטלי מכל סוג אחר של מיתוג, ומה ההבדל בין מיתוג דיגיטלי לשיווק דיגיטלי? כל זאת ועוד בכתבה הבאה.

מיתוג דיגיטלי

מיתוג – יצירת הזהות והערכים של העסק

מיתוג הינו התהליך בו נוצר מותג חדש, ובמסגרתו העסק מגדיר לעצמו את הזהות הייחודית שלו המבדילה אותו מעסקים אחרים וממתחרים, וכן את ערכי המותג והמטרות של השירות או המוצר שהוא משווק.

מטרת תהליך המיתוג היא בשלב הראשון להביא את העסק לידיעתו של קהל היעד בפרט והציבור הרחב בכלל על ידי פרסום ושיווק בפלטפורמות שונות. המותג מורכב מהרכיבים הבאים:

שם: חשוב מאוד שהשם יהיה קל לזיכרון ופשוט יחסית. שם שיהיה קשה לזכור או להגות הוא שם שקשה למכור – וזהו מכשול רציני להצלחה.
לוגו: אחד האלמנטים החשובים במיתוג.
קהל יעד: כדי למכור את המוצר, על המותג לדעת מי קהל היעד שלו ומהן מטרותיו וצרכיו. הגדרת קהל היעד תסייע למקד את המשאבים באופן יעיל וחסכוני ולהגדיל מכירות.
שפה עיצובית: הצבעים בהם עושה המותג שימוש בקמפיינים ובעיצוב שלו, הפונט בו הוא משתמש ועוד. על השפה העיצובית והגרפית להתאים לערכי המותג וכמובן להתאים ללוגו.

מהו מיתוג דיגיטלי?

מיתוג דיגיטלי הוא למעשה עשיית כל הפעולות הנ"ל באופן דיגיטלי. אם בעבר בניית מותג כללה למשל הצבת שלטי חוצות עם קמפיינים של המותג, כיום תהליך מיתוג יכול להיעשות באופן ווירטואלי ודיגיטלי – למשל, קמפיינים ברשת. חשוב להדגיש כי אין הכוונה שמיתוג לא דיגיטלי כבר לא רלוונטי, אלא שמיתוג דיגיטלי הוא אמצעי נוסף וחשוב למנן ולהתאים לפי המוצר והמותג.

מיתוג דיגיטלי כולל לרוב שורת פעולות דיגיטליות, כגון פרסום ממומן בגוגל, ברשתות חברתיות ואתרי אינטרנט, קידום אורגני במנועי חיפוש, קמפיינים מעוצבים, שימוש ברשתות החברתיות ועוד.

בעידן הדיגיטלי זה כמעט חובה להיות נוכח ברשת, ומיתוג דיגיטלי נכון הוא המפתח להצלחה.

בין מיתוג דיגיטלי לשיווק דיגיטלי

רבים נוטים להתבלבל בין המונחים מיתוג דיגיטלי ושיווק דיגיטלי, ולכן חשוב לחדד את ההבדלים בניהם שכן משמעותם לא זהה.

שיווק דיגיטלי הוא תהליך אגרסיבי יותר של שיווק ודחיפה קדימה של מוצר או שירות שהעסק מציע, ולעומת זאת מיתוג דיגיטלי הוא הגדרת הערכים והזהות של העסק עצמו ולאו דווקא מתרכז במוצר ספציפי.

מיתוג הינו ארוך טווח, והוא נשאר גם במקרה והעסק מציע מוצרים או שירותים אחרים.

תפקידו של מיתוג הוא לבסס את תשתית הלקוחות לטווח הארוך וממש לבנות מערכת יחסים בניהם, בעוד שיווק מושך במקרים רבים לקוחות חד פעמיים (שכמובן, יש להם חשיבות בהצלחת העסק).

החשיבות של מיתוג דיגיטלי

מיתוג דיגיטלי חשוב מאוד לעסקים כיום שכן הוא מייצר את זהות העסק בפלטפורמות בהן נמצאים מרבית הלקוחות כיום. כמעט בכל ענף כבר לא ניתן לוותר על מיתוג דיגיטלי בשל היתרונות הרבים הטמונים בו:

ויראליות: מיתוג דיגיטלי מאפשר להוציא לפועל שיווק ויראלי המייצר חשיפה מרבית בפרק זמן קצר. שיווק ויראלי מוצלח יוצר מעגל המזין את עצמו, כי לאחר שהמותג משיג כמות רבה של עוקבים, לייקים ושיתופים היכולת להעלות שוב קמפיין מוצלח גדלה.
ערוצים רבים לשיווק: עסקים בעלי זהות דיגיטלית יכולים לשווק את המוצרים שלהם בשלל פלטפורמות באינטרנט: רשתות חברתיות, אתרים ייעודים, צ'אט בוטים, אתרי חדשות, מנועי חיפוש ועוד. האינטרנט כל כך גדול ומגוון, ולא מאוד מסובך למצוא את המקום המתאים לשיווק המוצר שלך.
קל יותר למכור מוצר נישתי: הגודל של הפלטפורמות הדיגיטליות מאפשר מכירה בקלות יחסית של מוצרים הנמצאים תחת נישה מסוימת. כמעט לכל תחום יש את אתרי האינטרנט הרלוונטיים, הקבוצות הרלוונטיות ברשתות החברתיות ועוד, ואם יש חוסר בפלטפורמות עבור הנישה המסוימת – תמיד אפשר לייצר פלטפורמות כאלה.
קשר ואינטראקציה עם לקוחות: מיתוג דיגיטלי מקל על הלקוחות ליצור קשר עם המותג ולהרגיש שהם לוקחים בו חלק, זאת באמצעות תגובות, לייקים, מענה בצ'אט ועוד.

מיתוג דיגיטלי – כיצד עושים זאת?

התאמה למובייל: רבים מהגולשים באינטרנט כיום עושים זאת מהנייד, ולכן לא ניתן להסתפק באתר המתאים למחשב בלבד אלא רצוי להתאים אותו לנייד.
נוכחות ברשתות החברתיות: לקוחות פוטנציאליים רבים נמצאים ברשתות החברתיות, ולכן זהו כמעט הכרח לדאוג לייצר עמודים פעילים ברשתות החברתיות. בנוסף, הדבר מקל על בניית קהילה.
קידום אורגני במנועי חיפוש: שורת פעולות שתביא לכך שאתר האינטרנט של המותג שלכם יעלה לראש תוצאות החיפוש כאשר לקוחות פוטנציאליים יחפשו מילים רלוונטיות למה שאתם מוכרים. חשוב לזכור כי המטרה היא שהעסק יימצא בגוגל גם אם משתמשים לא יחפשו דווקא אותו.
חוויית משתמש: נוחות וקלות השימוש באתר או באפליקציה. חשבו על לקוחות קצה, שעשויים לנטוש את המערכת בקלות אם זו לא נוחה עבורם. לכן כדאי להשקיע בשכירת חברת פיתוח לצורך העניין.

Tags: