פיתוח אפליקציות נייטיב

פורסם ב: 29 באוקטובר 2023 by Tamir Perl

פיתוח אפליקציות נייטיב – מאז נכנסו לחיינו בסערה הטלפונים החכמים בתחילת העשור הקודם החלה לעלות הדרישה לאפליקציות חכמות המספקות חוויית משתמש עשירה ביותר ומותאמת למערכת ההפעלה של המכשיר.

אם בתחילת הדרך נראה היה ששימוש באפליקציות Web יענה על צרכים אלו במהרה התברר כי הדבר רחוק מלהספיק.

מסיבה זו החל פיתוח אפליקציות נייטיב המאפשרות גישה מלאה להתקני החומרה השונים במכשיר, ומספקות חוויית משתמש מתקדמת ועשירה ביותר.

במאמר הבא נרחיב על אפליקציות נייטיב, השימושים השונים בנייטיב והאתגרים שפיתוח אפליקציות נייטיב מציב בפני מפתחים.

פיתוח אפליקציות נייטיב

ראשית כל – מהן אפליקציות נייטיב?

אפליקציות נייטיב הן אפליקציות שהקוד שלהן פותח בהתאם למכשירי סלולרי באופן ייעודי וייחודי.

המטרה של פיתוח נייטיב הוא לאפשר את חוויית המשתמש הטובה ביותר ללא תקלות באמצעות מתן גישה מוחלטת לכל התקני החומרה במכשיר.

פיתוח נייטיב הוא מורכב ומציב אתגרים רבים בפני מפתחים שכן מערכות הפעלה משתכללות כל הזמן ככל שיוצאים טלפונים סלולריים מתקדמים יותר, ועל האפליקציות להיות מותאמות למערכות הפעלה שונות המתקדמות יותר או פחות.

אינטרנט, ווב ואפליקציות נייטיב

כשמדברים על פיתוח אפליקציות נייטיב חובה לדון גם בתמונת המראה של אפליקציות אלה – ווב. בפני כל חברת פיתוח אפליקציות עומדת כיום בחירה משולשת בין ווב, נייטיב ושילוב של ווב ונייטיב.

לשם ההבנה, נחדד את ההבדלים בין שלושת מונחים אלה:

ווב: למעשה, ווב זוהי האפשרות הקלה ביותר שכן היא איננה דורשת פיתוח אפליקציה, אלא הצגה של אתר אינטרנט המותאם למובייל – הצגה דרך הטלפון הסלולרי. היתרון בווב היא קלות הפיתוח: נדרש רק לבנות אתר אינטרנט ולתחזק אותו, ואין שום צורך באישור מגוגל או אפל כדי לפתח את האתר ולהציג אותו למשתמשים. מצד שני, קשה יותר לשווק מוצרי ווב שכן הם לא מופיעים בחנויות האפליקציות של אפל וגוגל ועל המפתחים לשווק אותן באופן יצירתי. בנוסף, ווב עלול לפעול באיטיות שכן הוא אינו מותאם באופן ייעודי למכשיר הסלולרי.

נייטיב: פיתוח אפליקציות נייטיב נעשה באופן ייעודי ומותאם לטלפונים סלולריים, דבר המייצר חוויית משתמש טובה יותר ותגובות מהירות וחלקות יותר. בנוסף לכך, אפליקציות נייטיב משווקות בחנויות האפליקציות של גוגל ואפל, דבר המקל על המפתחים לשווק אותן. עם זאת, כדי לקבל תוצאה טובה צריך לעבוד קשה: יש לפתח את האפליקציה כך שתתאים לכל פלטפורמה סלולרית בנפרד, וכן לעבור תהליכי אישור כדי שהאפליקציה תוכל להופיע בחנויות של גוגל ואפל. תהליכים אלו עשויים לקחת זמן רב, במהלכם עלולים המפתחים לקבל ריג'טים שמעכבים או מונעים את שיווק האפליקציה.

שילוב בין ווב לנייטיב: אפליקציית נייטיב המציגה חלק מהתוכן בווב. באופן תיאורטי אפליקציות כאלה נהנות מכל העולמות: מצד אחד הן יכולות להופיע בחנויות של גוגל ואפל ומצד שני את התוכן המופיע בווב אין צורך להתאים לכל הפלטפורמות. עם זאת, השילוב לא תמיד מספק את התוצאות האידיאליות ולעיתים מספק חוויית משתמש בינונית וזמני תגובה וטעינה איטיים.

בין ווב לנייטיב: הסיפור של פייסבוק

הלבטים בין הבחירה בטייב, בנייטיב או בשילוב בניהם באים לידי ביטוי בסיפור של פייסבוק ופיתוח האפליקציה של הרשת החברתית לסלולרי.

פייסבוק התחילה כאתר אינטרנט המתפקד כרשת חברתית עבור הסטודנטים של אוניברסיטת הרווארד. היא תפסה במהרה תאוצה לאוניברסיטאות ומוסדות שונים.
בשנת 2006 נפתחה פייסבוק לשימוש הציבור הרחב – כל זאת בטרם שווק האייפון הראשון.

כשטלפונים חכמים החלו לתפוס את הנתח העיקרי בשוק הטלפונים, עלה הביקוש לאפליקציות מותאמות לטלפון, ופייסבוק פיתחה אפליקציה המשלבת בין נייטיב לווב.

היישום הראשוני לא היה מוצלח במיוחד, וסבל מטעינה איטית ותגובות לא חלקות.
ביישום זה עשו שימוש גולשי פייסבוק במשך שנתיים, עד שב-2012 פיתחה פייסבוק אפליקציית נייטיב מלאה המותאמת למערכת ios של אפל.

הסיפור של פייסבוק הציב דילמות ושאלות חדשות בפני מפתחים:
האם כדאי להימנע לחלוטין מאפליקציות העושות שימוש בווב?
האם ישנן מטרות שדווקא שימוש בווב מתאים אליהן ולעיתים הדרך הנכונה היא שילוב בין שני העולמות?

יתרונות פיתוח אפליקציות נייטיב

היום כבר ניתן לקבוע כי אפליקציות נייטיב הן חלק בלתי נפרד מחיינו – ובצדק.
לנייטיב ישנם יתרונות טכנולוגיים רבים, כגון:

ביצועים מיטביים: משתמשים בסלולרי הם חסרי סבלנות – גם בהשוואה למשתמשים במחשב וגם באופן כללי.
אתרי אינטרנט או ממשקים שעובדים בצורה לא חלקה פוגמים באופן ניכר בחוויית המשתמש,. לכן אפליקציות נייטיב המספקות ביצועים גבוהים במיוחד בשל ההתאמה לקוד המכשיר ושימוש יעיל בזיכרון זכו להצלחה.
זמינות בחנות האפליקציות: המקום הראשון בן משתמשים מחפשים אפליקציות הוא חנות האפליקציות של גוגל או של אפל (תלוי כמובן בסלולרי שנמצא בבעלותם).
התאמה לפלטפורמה: מפתחי פלטפורמה מוסיפים בכל גרסה מאפיינים חדשים.
האפליקציות המותאמות לפלטפורמה מאפשרות תמיכה מלאה של הפלטפורמה בקוד ושימוש במודולים החדשים.

טכנולוגיה, שלום ואיחוד האמירויות

הסכם הנורמליזציה שנחתם לאחרונה בין מדינת ישראל לאיחוד האמירויות הערביות הוא בשורה גדולה עבור מפתחים, צרכנים וכל מי שנהנה מטכנולוגיה מתקדמת.

שתי המדינות הן מדינות קטנות יחסית אך קיימת בהן תרבות חזקה שך קידום הייטק וטכנולוגיה.
ההסכם יאפשר החלפת טכנולוגיות ורעיונות חדשניים ועתיד להקפיץ את עולם הניטייב קדימה.