IOT העתיד כבר כאן

פורסם ב: 21 במאי 2024 by עידית משען

ייתכן כי אתם קוראים את המאמר הזה בסלון ביתכם מתוך מכשיר הנייד שלכם, או אולי נמצאים כרגע בעבודה, מנצלים זמן תפוגה מהעומס כדי לברוח קצת מהעבודה ומהמחשבות שלכם אל תוך קריאה של מאמר. דמיינו איך התרחיש של קריאת המאמר יכול היה להתבצע באופן אחר, משודרג יותר.

חזרתם מהעבודה לבית, אל בית שחומם מראש אל מזג האוויר החמים האהוב עליכם בשעות הללו של הערב. אתם מחליפים לפיג'מה, מתיישבים בסלון (או במיטה) כשברקע מתנגנת רשימת ההשמעה האהובה עליכם, לשעות הפוגת המתח. לפתע, נשלחת הודעה אל מכשיר הנייד שלכם, מהמקרר, שרשימת המוצרים האהובה עליכם חסרה, אך אל דאגה, המקרר דאג להזמין משלוח לסופרמרקט הנגיש והידידותי ביותר לצרכן. אתם חוזרים לקרוא את המאמר הזה ולפתע נזכרים שעליכם ללכת לישון היום מוקדם מהרגיל, כך ששעת המקלחת הקבועה הוקדמה. מזל שהמים חוממו מראש, כי המערכת המתוחכמת למדה את שעות המקלחת האפשריות שלכם. לילה טוב.

בוקר טוב. אתם פוקחים עיניים בעצלתיים אל וילונות שהוסטו קלות כדי שאור השמש יכנס לחדר, אך לא יעוור אתכם בעוצמתו העזה. החדר חומם מראש לטמפרטורה חמימה-נעימה, מכשיר הקפה כבר חומם וכל שנותר לכם לעשות הוא לשתות את הקפה לצד ארוחת בוקר בריאה ומזינה (או עוגה טעימה, אנחנו לא שוללים) ולצאת אל הדרך. בהצלחה!

נשמע לכם כמו מציאות דמיונית? מסתבר שהעתיד כבר ממש כאן ואפילו יש לו שם, IOT.

IOT העתיד כבר כאן

IOT העתיד כבר ממש כאן

 

אינטרנט של דברים

האינטרנט של הדברים, INTERNET OF THINGS (או בקיצור IOT) הוא מושג מהפכני המתאר טכנולוגיה בקנה מידה רחב למדיי שעתיד להרחיב את גבולותיו אפילו יותר. ה-IOT מאפשר לחפצים ומוצרים דוממים לתקשר אלו עם אלו או לתקשר עמנו, לצבור מידע, לעבד אותו ולנתחו לצורך ייעול.  הטכנולוגיה נועדה כדי לשפר את איכות חיינו, להקל על מציאות החיים היום-יומית וכן כדי להביא לידי חיסכון. טכנולוגיית IOT נפוצה בתעשייה הרפואית, אך גם במערכות בית חכם וערים חכמות.

 

כשהבית מתקשר אתנו ואלינו

זה היה רק עניין של זמן עד שגם הבית שלנו יחכים, בדומה למכשירי הנייד, השעונים והטלוויזיות. מערכת בית חכם מאפשרת לנו לשלוט במכשירים החשמליים והממוחשבים בבית ולפקח על הנעשה בו, גם מבלי שנהיה נוכחים בו פיזית. כך למשל, אנו יכולים לתכנת את המערכת לספק לנו התראות בטיחות בשעות הצהריים כדי שנהיה רגועים ובטוחים כי ילדינו חזרו הביתה בשלום, או לצפות במצלמות הבית המרושת כדי להיווכח כי הם אכן חזרו או כי הבית ריק מאנשים. בנוסף, המערכת יכולה ללמוד את הרגלי המחייה שלכם, ולהפוך "לשותפה" הטובה ביותר שהייתה לכם. היא תוכל להעיר אתכם בעדינות ובנעימות באמצעות הסטת וילונות קלה אל חדר מואר, ממוזג וחמים כשברקע מתנגנת רשימת השמעת הבוקר האהובה עליכם שתמריץ אתכם להתעורר ולהתחיל את היום. אל דאגה, במטבח מכונת הקפה כבר דאגה להכין לכם את הקפה האהוב עליכם.

 

בנוסף, המערכת תוכל לזהות מתי אינכם נמצאים בבית ולוודא כי שום מכשיר חשמלי לא פועל שלא לצורך. טכנולוגיה עתידנית היא אינה מילה גסה, ולמזלנו היא כבר ממש כאן, עומדת בפתח הדלת ומנסה להיכנס. מזל שקיבלנו התראה למכשיר הנייד על כך.